سقف کاذب چیست؟

اجرای سقف کاذب

سقف کاذب

سقف کاذب یک سقف ثانویه است، زیر سقف اصلی (ساختاری) و در لایه ای جدید نصب می گردد. با استفاده از قاب فلزی، آلومینیومی و چوبی نصب می گردد و جزء اصلی ساخت و ساز و معماری مدرن هستند که به بحث زیبایی شناسی فضا کمک می کند. سقف کاذب در فاصله حداقل بیست سانتی متر از سقف اصلی می بایست نصب گردد و می تواند برای اهداف مسکونی، طراحی داخلی ساختمان، محیط های اداری و تجاری استفاده شود.

سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف، به عنوان سقف های کاذب که خاصیت پوششی کشسان دارند و نسبت به گچ و رابیتس و سایر مواد سبک تر هستند و حتی برای دیوار نیز استفاده می گردند، شناخته شده است. در ساخت سقف های کاذب تزئینی و دکوراتیو استفاده می شوند و انعطاف پذیری بالا دارند. از فضای پشت این سقف کاذب برای عایق های صوتی و حرارتی و همچنین برای پنهان کردن سیم کشی ها و غیره می توان استفاده کرد و در مقابل زلزله بسیار مقاوم و مستحکم می باشد.

تاریخچه سقف کاذب

اولین بار سقف کاذب در ژاپن به دلیل زیبایی شناسی در اوایل دوران موروماچی (۱۳۳۷ تا ۱۵۷۳) مورد استفاده قرار گرفت. سقف کاذب ابتدائی ساخته شده با استفاده از کاشی های تکمیل شده انجام شد و تنها راه دسترسی به تعمیر و بازرسی از منطقه بالای کاشی ها با شروع از لبه سقف با حذف کاشی های یکپارچه در یک زمان تا محل دسترسی مورد نظر بوده است و پس از اتمام تعمیرات و بازرسی، کاشی ها باید مجددا نصب شوند. این فرآیند می تواند بسیار وقت گیر و گران قیمت باشد. در سپتامبر ۱۹۵۸، دونالد آرون براون از اوهایو اختراع خود را برای ساخت سقف کاذب یا سقف معلق ثبت کرد.

سقف کاذب کناف

اجرای سقف کاذب

مزایای سقف کاذب

  • سقف و محیط اتاق را خنک نگه می دارد.
  • هنگامی که ارتفاع اتاق بیش از حد است، ارائه سقف به کاهش ارتفاع کمک می کند و متعاقباً کاهش ارتفاع نیز در کاهش ظرفیت تهویه مطبوع کمک می کند.
  • پوشش دهی سقف کاذب نیز دارای مزایای متعددی نظیر پنهان کردن سیم کشی، روشنایی، کانال های تهویه مطبوع، دوربین های امنیتی، و سایر وسایل می باشد.

این مدل سقف به عنوان یک پایه برای انواع چراغ های الکتریکی تزئینی و طرفداران خاص خودش را دارد. در حمام نیز می توان سقف ها را برای پنهان کردن لوله ها و یا اتصالات دیگر در بالا ارائه کرد.

انواع سقف کاذب

انواع سقف کاذب بر اساس مواد استفاده شده در کار، عبارتند از سقف های چوبی، سقف گچ، سقف های حرارتی، سقف آرمسترانگ، سقف PVC و …

  • سقف کاذب گچی

سقف کاذب گچی داران وزنی سبک، مقاوم در برابر آتش و عایق حرارتی می باشد. از مهمترین مزایای این مدل سقف کاذب این است که می توان به هر نوع طرح و مدلی که تمایل دارید آن را شکل دهید. برای طراحی زینتی و فضاهایی که نیاز به نور مناسب است استفاده می گردد. در این مدل سقف کاذب، چارچوب T-sections آلومینیومی معلق است.

اجرای سقف کاذب pvc

سقف کاذب pvc

  • سقف کاذب PVC

سقف پلاستیکی PVC مقاوم در برابر آب است و هزینه نگهداری آن تقریبا صفر است. در این نوع سقف کاذب پنل های PVC در چارچوب T-sections آلومینیومی ثابت می شوند. پنل های PVC در بسیاری از رنگ های جذاب و طرح های مختلف در دسترس هستند.

ارسال دیدگاه