تاریخچه کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری

میتوان محل ظهور کلی کاغذ دیواری را به دلیل اینکه چینی ها مخترع کاغذ بودند و چسباندن کاغذ برنج حدود ۲۰۰ هزار سال قبل از میلاد به دیوار توسط آن ها را، کشور چین دانست.

میگویند یک زندانی چینی کاغذ دیواری را با پیدایش صنعت چاپ به وجود آورد و سپس بین اشراف اروپا فراگیر شد.

با زیاد شدن تولیدکنندگان کاغذ دیواری در انگلستان کاغذ دیواری ارزان شد و مورد خرید طبقه متوسط قرار گرفت و به وسیله‌ای ارزان برای روح بخشیدن به اتاق های تاریک و تنگ طبقه کارگر مبدل شد.

ناصرالدین شاه قاجار علاقه‌ ای ویژه به شیوه‌ های معماری و هنر غربی داشت و باعث ورود کاغذ دیواری به ایران شد.

مزایای کاغذ دیواری

مزایای کاغذ دیواری

از جمله مزایای کاغذدیواری:

۱-نصب سریع و آسان کاغذدیواری

۲-کاغذدیواری با قابلیت شستشو

۳-دوام بالای کاغذدیواری

۴-زیبایی بصری کاغذدیواری که دارای تنوع رنگ بالای میباشد

کاربردهای گوناگون کاغذ دیواری

کاغذ دیواری راهی عالی و مدرن برای تغییر دکوراسیون بوده و حتی از کاغذ دیواری برای پنهان کردن آسیب های دیوار به کار میرود. نقش های زیبای کاغذ دیواری خانه تکراری شما را روح میبخشد و کاملا دچار دگرگونی میکند.

میتوانید با توجه به ویژگی های خانه خود ، کاغذ دیواری انتخاب کنید که با محیط شما جور باشد زیرا تنوع کاغذ دیواری ها فراوان است.

با استفاده از یک کاغذ دیواری زیبا می توانید حس جدید و مقاومتی بالا را به دیوار منزل یا محل کار خود بدهید .

کاربرد های کاغذ دیواری3
کاربرد های کاغذ دیواری2
کاربرد های کاغذ دیواری1
کاربرد های کاغذ دیواری

کاربردها و مزایای کاغذ دیواری:

از مهمترین کاربردهای کاغذ دیواری، برای افرادی است که به بوی رنگ ها حساسیت دارند و حضور در اتاق های رنگ شده برای آن ها آزار دهنده است، این افراد می توانند به راحتی از کاغذ دیواری استفاده نمایند ، چرا که کاغذ دیواری بویی ندارد! از دیگر مزایای استفاده از کاغذ دیواری، برای افرادی است که می خواهند سریعا و بدون معطلی تغییراتی را در محیط خود ایجاد کنند. استفاده از کاغذ دیواری به دلیل سرعتی که در خشک شدن دارد به نسبت رنگ زدن که چندین روز زمان بر است تا رنگ بر روی دیوار خشک شود، مزیت بزرگی به حساب می آید.

از طرف دیگر افرادی که به فکر باز سازی و یا نوسازی منزل خود هستند می توانند با استفاده از کاغذ دیواری بدون این که نیازی به جا به جایی وسایل زندگی و اسباب کشی و تخلیه اتاق مورد نظر باشد ، می توانند در همان محل و بدون این که آلودگی به محیط منتقل شود کاغذ دیواری ها را نصب کنند. پیش از این به دلیل این که کاغذ دیواری ها قابل شست و شو نبودند ، استقبال گسترده ای از آن ها نمی شد، اما امروزه با پیشرفت این صنعت انواع مختلفی از کاغذ دیواری های قابل شست و شو ارائه شده است که افراد می توانند به راحتی تمام سطح و یا بخشی از آن را به صورت استفاده مستقیم از آب و یا استفاده از دستمال های مرطوب، شست و شو دهند .

 

به طور مثال در یک فست فود باید کاغذ دیواری به شکلی انتخاب شود که حس هیجان و اشتها را برای افراد فراهم کند و یا در یک اتاق کودک کاغذ دیواری باید بتواند حس شادابی را برای کودک ایجاد کند . به طور کلی کاغذ دیواری نقش تعیین کننده و مهمی در دکوراسیون منزل و محل کار دارد و از لحاظ روانشناسی و معماری داخلی ، توصیه شده است که بهتر است کاغذ دیواری با دیگر وسایل اتاق مورد نظر هم خوانی و تناسب رنگ داشته باشد پس بهتر ابتدا کاغذ دیواری مورد نظر را انتخاب و در محیط نصب و پیاده سازی کنید و سپس دیگر وسایل خود مانند مبل و میز ناهار خوری و … را خریداری نمایید و یا اگر در حال نو سازی منزل و یا محیط خود هستید، با توجه به وسایل موجود و ترکیب رنگی موجود کاغذ دیواری را انتخاب کنید .

مزایا و کاربردهای کاغذ دیواری

یکی از مهم ترین کاربردهای انواع کاغذ دیواری ها که می توان به آن اشاره داشت ، بحث تنوع در طرح و رنگ های ارائه شده در بازار است که افراد می توانند با توجه به سلیقه خود و فضایی که می خواهند در آن از کاغذ دیواری ها استفاده نمایند ، طرح مورد نظر خود را انتخاب کنند، با توجه به محل مورد استفاده می توان از طرح های خاص همان فضا استفاده کرد به طور مثال : کاغذ دیواری برای اتاق کودک، کاغذ دیواری برای اتاق نشیمن ، کاغذ دیواری برای محیط های شرکتی و یا حتی محیط های اداری، کاغذ دیواری برای مغازه ها و شرکت ها و …با توجه به تنوع طرح و رنگی که این محصولات دارند ، همان طور که اشاره شد ، انتخاب کاغذ دیواری ها و نوع آن ها باید با توجه به محیطی که قرار است استفاده شود ، انتخاب شوند.

کاغذ دیواری

نکته ی قابل اشاره ی دیگر در بحث دکوراسیون داخلی و استفاده از کاغذ دیواری، این است که زمانی که کف پوش فضای مورد نظر طرح ساده و رنگ خنثی کار شده است می توان با استفاده از رنگ های ملایم در کاغذ دیواری حس تازگی را در محیط ایجاد کرد. با استفاده از کاغذ دیواری هایی که فضای سفید بیشتری دارند، نشاط بیشتری به فضا می توانید منتقل کنید و علاوه بر ان می توانید از وسایل دکوراسیون جانبی استفاده کنید . زمانی که شما یک طرح شلوغ برای کاغذ دیواری خود انتخاب می کنید دیگر نباید به تزیینات دیوار مثل تابلو و قاب عکس و … اضافه کنید و فقط همان طرح نمایشی کاغذ دیواری باید زیبایی را در محیط ایجاد کند . طرح هایی که در آن ها بخش براقی وجود دارد می تواند درخشندگی را به محیط شما هدیه کند و علاوه بر آن با استفاده از تابلوهایی همچون طرح هایی که دارای روشنایی هستند می توانید این کاغذ دیواری ها رو ست نمایید.

از دیگر ترفندهای استفاده از انواع کاغذ دیواری ، انتخاب طرح هایی است که در تضاد با دیگر وسایل و محیط اطراف باشد ، به طور مثال اگر کف پوش و یا فرش محیط دارای طرحی با شکل های هندسی است می توان کاغذ دیواری را طرحی ساده  و یا با خطوط عمودی و یا افقی انتخاب کنید تا تضاد و ترکیب زیبایی ایجاد شود . از دیگر کاربرد های کاغذ دیواری، استفاده از آن ها برای تزیین کمد های دیواری است که با این کار می توان به ست شدن محیط کمک کرد و یا با استفاده از طرح هایی خاص از طبیعت و یا هر آنچه که مد نظر شماست، می توانید این کمد ها را تبدیل به آثار هنری خاص خود کنید. علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، با استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح هایی خاص در کنار ایجاد رنگ و درخشندگی به محیط، می توانید به محیط خود عمق ببخشید و فضا را بزرگ تر از آن چه که هست نشان دهید . برخی کاغذ دیواری ها به دلیل بافت خاصی که در ان ها تعبیه شده است می توانند هم چون عایق عمل کنند و صداهای محیط را به خود جذب می کنند و از انعکاس صدا جلوگیری می کنند.

اگر قصد استفاده از این طرح های جذاب کاغذ دیواری را دارید و می خواهید تغییراتی چشم نواز در محیط خود ایجاد کنید ، حتما نظر کارشناسان طراحی دکوراسیون داخلی را در این حوزه جویا شوید . چرا که شما با هدف ایجاد فضای زیبا تر اقدام به استفاده و نصب کاغذ دیواری می کنید اما با بی دقتی در انتخاب طرح و جنس کاغذ دیواری ممکن است باعث شوید فضای شما دلگیر تر شود و همان زیبایی فعلی خود را نیز از دست بدهد. انتخاب طرح کاغذ دیواری کاملا مرتبط با سبک دکوراسیون داخلی شما که شامل مبلمان ، سرویس مبلمان اداری ، محیط تجاری و یا حتی نحوه چینش رستوران و یا مغازه شما دارد!

به طور مثال شما نمی توانید در کنار یک سرویس مبل کاملا کلاسیک و سنتی ، از کاغذ دیواری هایی با طرح ها چاپی و یا مدرن استفاده کنید، تضاد به وجود آمده کاملا می تواند چشم را آزار دهند و خوشایند نباشد. با استفاده از نظر کارشناسان این حوزه ، قطعا انتخاب مناسب تری خواهید داشت، معمولا افراد در انتخاب اول سراف طرح های مدرن می روند و فکر این که ممکن است دیدن این طرح ها به طور مداوم و در یک دیوار همیشگی و جلوی چشم برایشان خسته کننده باشد را نمی کنند .

اهمیت استفاده از هرکدام از انواع کاغذ دیواری :

امروزه در دنیای مد ترکیب رنگ ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این موضوع تاثیر خود را دنیای کاغذ دیواری ها نیز گذاشته است. طرح هایی شاداب و پر از رنگ های پر انرژی که قطعا تصورات شما از کاغذ دیواری هایی که از گذشته ها در ذهن دارید را عوض خواهد کرد. در این نوع از کاغذ دیواری ها طرح ها و رنگ های تند و تیز بدون هیچ مفهوم و یا نظم خاصی در کنار هم آورده می شود و تنها هدف ایجاد و آوردن رنگ ها به محیط مورد نظر است . در برخی از این طرح ها از ایده های همچون استفاده از شکل های هندسی در کنار هم  استفاده شده است، که خود آن شکل های هندسی ممکن است نیز بدون نظم در کنار هم قرار بگیرند. این تضاد رنگ ها ، گاهی با تضاد بافت نیز همراه می شود که در کنار رنگ های تند و متضاد در کنار هم ، از کاغذ دیواری هایی با بافت هایی متفاوت و رنگ های متفاوت در یک دیوار و فضا استفاده می شود  و یا حتی ممکن است در یک رنگ خاص ، فقط کاغذ دیواری هایی با بافت های مختلف در کنار آورده شود و این تضاد بافت زیبایی را در محیط ایجاد کند .

تضاد کاغذ دیواری با کف

انواع کاغذ دیواری

نقش کاغذدیواری از دیر باز در زندگی بشر مهم بوده است ولی امروزه جزء جدایی ناپذیر در دکوراسیون محسوب میشود و به عنوان پس زمینه اصلی در دیزاین داخلی به شما میرود.

امروزه کاغذ دیواری به عنوان تزئینی برای دیوارهای انواع ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و غیره استفاده می شود که با پوشاندن این دیوارها جلوه ای نو به فضا می دهد. این کاغذ ها در انواع طرح های زیبا و مختلف و در انواع قیمت ها به صورت متری و یا رولی به فروش می رسد که نصب آن ها نیاز به تخصص ویژه دارد و با چسب های مخصوصی بر روی دیوار نصب می شوند. با توجه به فراگیر شدن این صنعت و استقبال روز افزون افراد،موجب طراحی انواع مختلف کاغذ دیواری شده است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

کاغذ دیواری برجسته

کاغذ دیواری برجسته

کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری سه بعدی

کاغذ دیواری مدرن

کاغذ دیواری مدرن

کاغذ دیواری کلاسیک

کاغذ دیواری کلاسیک

  • کاغذ دیواری با طرح کلاسیک :

 ابتدایی ترین و اصلی ترین نوع کاغذ دیواری که تا به امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است ، کاغذ دیواری های کلاسیک هستند که طراحان آن با الهام گرفتن از طبیعت و استفاده از خطوط و انحنا ها این طرح ها را ایجاد می کنند . کاغذ دیواری های کلاسیک جز طرح هایی است که هیچ وقت از مد نمی افتد و همیشه جلوه خود را حفظ می کند. این طرح ها تقریبا جلوه ای رسمی دارند و به همین دلیل مهم ترین کاربرد آن ها در منازل و محیط هایی است که دکوراسیون داخلی مجللی ندارند و بیشتر مورد پسند و مناسب افرادی است که زیاد به دنبال تنوع نیستند و یا از جنبه مالی نمی خواهند که زود به زود در طرح کاغذ دیواری های خود تغییر ایجاد کنند. کاربردی ترین فضا برای این طرح ها، سالن پذیرایی خانه های بزرگ می باشد.

  • کاغذ دیواری با طرح های هندسی :

به طور خاص در مقابل طرح های کلاسیک که خطوطی آرام و منحنی گونه دارند ، طرح های هندسی  و مدرن قرار می گیرد که در این طرح ها از خطوط شکسته و تیز استفاده می شود و یا گل هایی که طراحان استفاده می کنند سایز هایی کاملا نامتقارن و غیر طبیعی دارند و در واقع طرح کلی کاغذ دیواری های مدرن قاعده و نظم خاصی ندارند و قابل پیش بینی نیستند .کاربرد و انتخاب این طرح های کاغذ دیواری بیشتر از سمت جوان ها و افراد تنوع طلب اتفاق می افتد. با توجه به تنوع طرح هایی که در این مدل وجود دارد، از این نوع کاغذ دیواری می توان در اتاق خواب ها و یا سالن های پذیرایی و یا حتی محیط های رسمی استفاده کرد و کاربرد های متنوعی دارند، تنها نکته ی آن انتخاب شماست که طرح های شلوغ و یا ساده را از این نوع انتخاب کنید و ببینید که کدام نوع حس خوشایند تری را برای شما ایجاد می کند .

  • کاغذ دیواری داماسک :

به این طرح از کاغذ دیواری اصطلاحا طرح های داماس نیز گفته می شود و می توان این طرح ها را در دسته بندی طرح های کلاسیک قرار دارد.

این طرح ها را معمولا افراد را به یاد گذشته ها می اندازد، درست همان جایی که در دهه های ۵۰ شمسی این نوع طرح ها ابداع شد و یاد آور خانه هایی از همان دوران است .

در کاغذ دیواری های داماسک، در واقع یک طرح کلاسیک از یک گل وجود دارد که با نظم خاصی در تمام سطح کاغذ دیواری تکرار و پخش می شود و دلیل اصلی که به این نام شناخته می شوند همین است چرا که داماسک در واقع پارچه هایی هستند که طرح متقارن و تکراری دارند .

کاربرد این نوع طرح ها در سالن های پذیرایی، سالن انتظار هتل ها و به طور کلی فضاهایی با مساحت بالا است زیرا گل هایی که در این طرح ها انتخاب می شود معمولا گل هایی با سایز بزرگ دارند که باعث می شوند فضا کوچک تر دیده شود پس استفاده از آن ها در محیط هایی که به خودی به خود کوچک هستند توصیه نمی شود .

  • کاغذ دیواری با طرح پوستری :

این نوع کاغذ دیواری ها با آن چه که در ذهن شما از کاغذ دیواری وجود دارد متفاوت است و ایده ای جالب و خاص را مطرح می کند . این نوع از کاغذ دیواری در واقع یک پوستر خاص و با سایز بزرگ  می باشد به طوری که کل فضای دیوار مورد نظر را بپوشاند و یا حتی به طور سفارشی با ابعاد دلخواه شما و طرحی که مناسب برای دکوراسیون داخلی خود در نظر گرفته اید چاپ می شود .

کاربرد این نوع از کاغذ دیواری ها در فضاهای بزرگ می باشد و باید فقط بر روی یک دیوار استفاده شود تا بتواند جلوه خودش را ایجاد کند. کاغذ دیواری های پوستری معمولا بر روی دیوار هایی با متراژ بالا و حدود چهار متر و یا بیشتر نصب می شود.

از مزایای این نوع کاغذ دیواری می توان به این اشاره داشت که شما هر طرحی که بخواهید روی آن چاپ می شود و کاملا قابلیت شخصی سازی دارند اما از معایب آن تکراری شدن و خسته کننده بودن این کاغذ دیواری ها است و توصیه اکید طراحان دکوراسیون داخلی عموما این است که این پوستر ها در اتاق ها و دیوار هایی نصب شوند که  افراد در طول روز رفت و آمد کمی از آن محل دارند .

نوشته‌هاي روزنامه، متن، طرح‌هاي سياه و سفيد، پوست حيوانات و حتي طرح لباس و… همه اين ها مي‌توانند طرح يك كاغذ ديواري اسپرت باشند. اصلا هر طرحي كه شايد براي كاغذديواري شدن بعيد به نظر برسد مي ‌تواند در اين دسته قرار بگيرد.

آن هايي كه دل شير دارند فقط سراغ اين نوع كاغذديواري‌ها مي‌روند چون هيچ كسي به‌طور ختم از پايان كار خبر ندارد. این کاغذدیواری‌ها بيشتر در اتاق خواب و اتاق جوان‌ترها استفاده مي‌شوند اما بعضا كساني كه اهل تنوع هستند و دوست دارند خانه‌شان كمي با خانه‌هاي معمول فرق داشته باشد، حتما در سالن پذيرايي شان هم از اين كاغذها مي‌چسبانند.

حتما به این نکته دقت کنید كه بايد حتما با كاغذهاي ساده تركيب شوند.

  • کاغذ دیواری با طرح های اسپرت:

ایده ­ی خلاقانه­ ی دیگری که در طرح های کاغذ دیواری توسط طراحان این حوزه مطرح شده است، کاغذ دیواری هایی با طرح های اسپرت است که در واقع ایده آن استفاده از متن نوشته های روزنامه ها ، طرح هایی از پوست حیوانات ، طرح لباس ها و یا طرح های سیاه و سفید است. در واقع می توان گفت هر طرحی که در ذهن شماست و خلاقیت شما می تواند آن را به عنوان کاغذ دیواری قبول کند ، در این دسته قرار داده می شود و محدودیتی از لحاظ طرح و ایده در این نوع دسته بندی وجود ندارد. کاربرد کاغذ دیواری با طرح های اسپرت معمولا در اتاق خواب ها و یا اتاق نوجوان ها و جوان ها است چرا که استفاده از این طرح ها نیازمند جرات و هیجان می باشد !

این نوع کاغذ دیواری ها به افرادی که به دنبال تنوع و خاص بودن محیط خود هستند توصیه می شود که این طرح ها حتی می تواند در اتاق پذیرایی نیز کاربردی باشد اما طراحان دکوراسیون داخلی در این زمینه توصیه دارند که این طرح ها حتما در کنار طرح های ساده و به عنوان ترکیبی از هر دو طرح ساده و اسپرت باهم استفاده شود . شما می توانید با انتخاب کاغذ دیواری، درست جایی که همیشه مقابل چشم شما است به هر آن جا که می خواهید سفر کنید، یک طرح منظره، یک طرح آرامش بخش ، یک طرح تاریخی و یا یک طرح خلاقانه که ایده هایی ناب در ذهن شما ایجاد می کند و یا حتی طرح های دیجیتالی که انرژی بخش شما باشد. کاغذ دیواری های دیجیتالی ملموس تر و واقعی تر می توانند باشد و رویا پردازانه هر آنچه که شما می خواهید را می تواند به تصویر بکشد.

  • کاغذ دیواری با طرح ساده :

کاغذ دیواری ها با طرح ساده در واقع شامل هیچ نوع طرحی چه از نوع گل و اسپرت و متن و … نمی شود . در واقع به صورت کاغذ دیواری تک رنگ طراحی شده اند که در برخی از آن ها بافت های ریزی در سطح خود کاغذ به صورت برجستگی و فرو رفتگی ایجاد و طراحی شده است که آن هم فقط از فاصله نزدیک قابل لمس و مشاهده می باشد . کاربرد کاغذ دیواری با طرح ساده در مواردی است فرد نه تمایلی به رنگ آمیزی محیط خود دارد و نه تمایلی به استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح و نقش در محیط و بر روی دیوار های خود ، آن جاست که فرد می تواند به تنهایی این کاغذ دیواری های ساده را انتخاب کند . اما کاربرد اصلی این نوع کاغذ دیواری به عنوان مکمل دیگر کاغذ دیواری ها است، به طوری که طراحان دکوراسیون توصیه می کنند دو دیوار کنار هم که قرار است  بر روی هر دو از کاغذ دیواری استفاده شود ، بهتر است یکی طرح دار بسته به سلیقه خود و دیگری ساده انتخاب شود . بهتر است که بر روی دیوارهایی که در و پنجره در آن ها زیاد وجود دارد ، کاغذ دیواری ساده نصب شود چرا که شکستگی ها و تمام شدن زود به زود طرح ها ، یکنواختی آن ها را از بین می برد و به چشم بیننده نا خوشایند می آید اما در طرح های ساده دیگر این مشکل وجود ندارد و به راحتی می توان به طور تکه تکه بین فاصله­ی درها و پنجره ها آن ها را نصب کرد و همچنان زیبایی خود را داشته باشد و معمولا در این گونه موارد کاغذ دیواری ساده باید به طوری انتخاب شود که متناسب با رنگ و طراحی و ساختار در و پنجره آن محیط باشد . در کنار تمام موارد ذکر شده از طرح و نقش کاغذ دیواری ها این نکته که رنگ این کاغذ دیواری ها به همان اندازه طرح شان موثر است نباید از خاطرتان فراموش شود.

سوالات متداول کاغذ دیواری

_ آیا کاغذ دیواری کردن تمام دیوار های خانه درست است؟

خیر ؛ بهتر است برای تمامی دیوار های خانه از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده نشود. با این که تمامی کاغذ دیواری ها طرح دار نیستند اما بعضی از کاغذ دیواری ها رنگ دارند.

_  کاغذ دیواری با طرح های بزرگ برای اتاق کوچک چگونه میشود؟

کاغذ دیواری طرح دار بزرگ در اتاق های کوچک ، المانی غیر قابل انتظار است. این نوع کاغذ ديواری یک اتاق کوچک به عنوان یک سورپرایز خوب و پر جاذبه محسوب میشود.

_ آیا کاغذ دیواری های تیره ، اتاق را کوچکتر نشان می دهد؟

در اکثر اوقات ، بله. اگر چه همیشه مطلوب نیست که یک اتاق را بزرگ نمایش دهید. گاهی اتاقهای بزرگ نیاز به رنگ تیره دارند تا آنها را راحت تر نشان بدهد.

– هزینه نصب کاغذ دیواری جدا محاسبه میشود ؟

بله هزینه ی نصب با نصاب بوده و جدا پرداخت میشود .
_ رول کاغذ دیواری چند متر میباشد؟

هر رول کاغذ دیواری عرض های مختلفی دارد . عرض ۵۰cm , 70cm , 1m وجود دارند که به ترتیب ۵ متر مربع ، ۷متر مربع و ۱۵ متر مربع دیوار را میپوشانند.

_ مدت زمان نصب کاغذدیواری چقدر است ؟

مدت زمان نصب هر رول کاغذ دیواری ۱۰ دقیقه طول میکشد.

بازگشت به بالا