انواع دیوارپوش ساختمان

دیوارها مرزی برای جدا سازی فضا هستند، اما غیر از کارکرد اصلی آن میتواند فراتر عمل کند و نقش دکوراتیو کردن منزل را با انواع دیوارپوش ها و کاغذ دیواری ها برعهده بگیرد.

انواع دیوارپوش

اگر دیوار شما دچار نقص و شکستگی است، با استفاده از انواع دیوارپوش  ها میتوانید نقایص را بپوشانید. دیوارپوش ها براساس کارایی، جنس، کاربرد، بسیار متنوع هستند. انواعی از دیوارپوش ها:

 • دیوار پوش چوبی
 • دیوار پوش چرمی
 • دیوار پوش بتنی
 • دیوار پوش آکوستیک
 • دیوار پوس از جنس سنگ و سرامیک
 • دیوار پوش شیشه ای
 • دیوار پوش سه بعدی
 • دیوار پوش رزین

هرکدام از این نوع دیوار پوش ها براساس نیاز فضا و افراد ساکن آن انتخاب میشود.

انواع طرح دیوارپوش ها

انواع طرح

دیوارپوش چوبی

ترکیب ورقه هایی از چوب  با پوشش لمینت تبدیل به دیوارپوش چوبی، جذابی خواهد شد. دیوارپوش چوبی فضایی گرم و زنده به شما هدیه میدهد. اگر طرفدار عنصر چوب هستید و ساختمان شما در مکان و منطقه جغرافیای سردی است انتخاب چنین عنصر گرمی برای پوشش دیوارتان بسیار مناسب خواهد بود. آن قطعه کمبود گرما با انتخاب چوب پرخواهد شد.

دیوارپوش چرمی

از انواع دیوارپوش، پوشش چرم است. این پوشش از جنس چرم، برجسته و نرم است.

از این پوشش برای فضاهای لوکس استفاده میشود. فضاهایی چون: هتل ها، اداره ها و مکان های تجاری برای خاص شدن مکان و دادن جلوه لوکس و برتر مورد استفاده قرار میگیرید. این پوشش عایق بسیار خوبی برای گرما است.

دیوارپوش بتنی

متریال تشکیل دهنده این دیوارپوش از ماسه، آب، سنگ ریزه و سیمان است. برای انتخاب دیوارپوش ارزان و عایق مناسب و نصب آسان بتن همان چیزی است که شما نیاز دارید. علاوه بر این ویزگی ها جلوه خاص از مزایا دیوارپوش بتنی است.

دیوار پوش آکوستیک

فضاهایی مانند استادیو ضبط، کتابخانه، سالن های جلسات اداری، استادیو رقص که نیاز به تخفیف در صدا دارند،دیوارپوش آکوستیک استفاده میشود. در دنیای مدرن امروزه پوشش آکوستیک به آن شکل در گذشته  استفاده نمیشود. این پوشش هم با پیشرفت تکنولوژی بروزتر و زیبا تر شده است. متریال مورد استفاده این پوشش ها از پشم سنگ است.

دیوار پوش از جنس سنگ و سرامیک

سرامیک بهترین انتخاب از انواع دیوارپوش برای سرویس بهداشتی و حمام میتواند باشد. زیرا به راحتی و هر روزه قابل شستو شو است. همچنین ضد بخار آب و ر طوبت است و عمر طولانی نسبت به رطوبت و آب دارد.

دیوار پوش از جنس سنگ هم میتواند جلوه خاص و زیبایی به دیوار خانه و آن قسمت از منزل که نقطه عطف است داشته باشد. همچنین با پوشش سنگ جلوه بیشتری می یابد. معمولا در خانه ها پشت تلویزیون و شومینه را سنگ پوش میکنند.

دیوار پوش شیشه ای

پوشش شیشه به علت عدم ترکیب پذیری با هوا و سایر مایعات، اصطلاحا نجیب ترین عنصر ساختمانی در عرصه ساخت و ساز به شمار می رود. این دیوار پوش چون سطح گسترده آن صاف و صیقلی بدون خط است به راحتی قابل نظافت است.

این دیوار پوش جلوه خاص و درخشانی به فضای به کاربرده شده درآن میدهد. این پوشش معمولا در سرویس های بهداشتی و آشپزخانه و محیط های که احتیاج به نظافت زیاد دارند، مورد استفاده قرار میگیرند.

متریال شیشه ضد آب بوده به راحتی با انواع شوینده ها قابل شست  و شو است.

مزایا دیوارپوش شیشه ای

دیوارپوش شیشه ای

دیوارپوش سه بعدی

از این نوع پوشش برای جلوه دادن به دیوار استفاده میشود. پوشش سه بعدی دیوار ر ا از کسل کننده و یکنواخت بودن نجات میدهد. این دیوارپوش ها طوری طراحی میشوند که از فاصله سه تا چهار متری برجسته به نظر برسند. این جلوه را هم میتوان با انتخاب پوشش های برجسته پی وی سی قابل لمس ایجاد کرد. هم میتوان با انتخاب پوستر یا کاغذدیواری های طرح سه بعدی این جلوه را به دیوار بخشید.

دیوارپوش رزین

رزین ترکیبی طبیعی یا مصنوعی است که بسیار چسبناک است و تحت شرایطی سخت می شود. معمولاً در الکل قابل حل است اما در آب حل نمی شود. این ترکیب به طرق گوناگون طبقه بندی می شود که بستگی به ترکیب شیمیایی و مورد مصرف آن دارد. همچنین کاربردهای زیادی در هنر، تولید پلیمر و غیره دارد.

قبلا از این تزکیب انواع کارهای هنری ساخته میشد تا امروزه که به انواع دیوارپوش هم رسیده است. این دیوار پوش علاوه بر جلوه بسیار زیبا و مدرن مزایا بسیار زیادی دارد.

ضد آب  و ضد رطوبت بودن آن سبب انتخاب در مکان و فضاهای دارای رطوبت شده است.

زیبایی چشم نواز رزین دلیل انتخاب این پوشش برای دیوار ها است. رزین خود انواع و طرح بسیار زیادی دارد. ویژگی های متریال رزین:

 • مقاومت در برابر انواع اسیدها
 • عدم جرم پذیری
 • لیز شدن کمتر نسبت به کاشی و سرامیک
 • ضدحریق
 • تنوع بسیار در رنگ
 • چسبیدن به سطح بدون نیاز به چسب و هر وسیله دیگر
 • نصب آسان
مزایا دیوارپوش رزین

دیوارپوش رزین

نکات انواع دیوارپوش

برای انتخاب دیوارپوش مناسب فضای خود حتما با طراحان دکوراسیون مشورت کنید .

برای ضدآب کردن  انواع دیوارپوش از پوشش لمینت و رزین پروکسی بر روی دیوارپوش خود استفاده کنید.

زدن این لایه به دیوارپوش، دیوار را ضدآب خواهد کرد همچنین  دیوار قابل نظافت و شست و شو خواهد شد.

ارسال دیدگاه