تاریخچه کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری

میتوان محل ظهور کلی کاغذ دیواری را به دلیل اینکه چینی ها مخترع کاغذ بودند و چسباندن کاغذ برنج حدود ۲۰۰ هزار سال قبل از میلاد به دیوار توسط آن ها را، کشور چین دانست.

میگویند یک زندانی چینی کاغذ دیواری را با پیدایش صنعت چاپ به وجود آورد و سپس بین اشراف اروپا فراگیر شد.

با زیاد شدن تولیدکنندگان کاغذ دیواری در انگلستان کاغذ دیواری ارزان شد و مورد خرید طبقه متوسط قرار گرفت و به وسیله‌ای ارزان برای روح بخشیدن به اتاق های تاریک و تنگ طبقه کارگر مبدل شد.

ناصرالدین شاه قاجار علاقه‌ ای ویژه به شیوه‌ های معماری و هنر غربی داشت و باعث ورود کاغذ دیواری به ایران شد.

مزایای کاغذ دیواری

مزایای کاغذ دیواری

از جمله مزایای کاغذدیواری:

۱-نصب سریع و آسان کاغذدیواری

۲-کاغذدیواری با قابلیت شستشو

۳-دوام بالای کاغذدیواری

۴-زیبایی بصری کاغذدیواری که دارای تنوع رنگ بالای میباشد

کاربردهای گوناگون کاغذ دیواری

کاغذ دیواری راهی عالی و مدرن برای تغییر دکوراسیون بوده و حتی از کاغذ دیواری برای پنهان کردن آسیب های دیوار به کار میرود. نقش های زیبای کاغذ دیواری خانه تکراری شما را روح میبخشد و کاملا دچار دگرگونی میکند.

میتوانید با توجه به ویژگی های خانه خود ، کاغذ دیواری انتخاب کنید که با محیط شما جور باشد زیرا تنوع کاغذ دیواری ها فراوان است.

با استفاده از یک کاغذ دیواری زیبا می توانید حس جدید و مقاومتی بالا را به دیوار منزل یا محل کار خود بدهید .

کاربرد های کاغذ دیواری3
کاربرد های کاغذ دیواری2
کاربرد های کاغذ دیواری1
کاربرد های کاغذ دیواری

انواع کاغذ دیواری

نقش کاغذدیواری از دیر باز در زندگی بشر مهم بوده است ولی امروزه جزء جدایی ناپذیر در دکوراسیون محسوب میشود و به عنوان پس زمینه اصلی در دیزاین داخلی به شما میرود.

امروزه کاغذ دیواری به عنوان تزئینی برای دیوارهای انواع ساختمان های اداری، مسکونی، تجاری و غیره استفاده می شود که با پوشاندن این دیوارها جلوه ای نو به فضا می دهد. این کاغذ ها در انواع طرح های زیبا و مختلف و در انواع قیمت ها به صورت متری و یا رولی به فروش می رسد که نصب آن ها نیاز به تخصص ویژه دارد و با چسب های مخصوصی بر روی دیوار نصب می شوند. با توجه به فراگیر شدن این صنعت و استقبال روز افزون افراد،موجب طراحی انواع مختلف کاغذ دیواری شده است که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می شود.

  • کاغذ دیواری با طرح کلاسیک :

 ابتدایی ترین و اصلی ترین نوع کاغذ دیواری که تا به امروز بسیار مورد توجه قرار گرفته است ، کاغذ دیواری های کلاسیک هستند که طراحان آن با الهام گرفتن از طبیعت و استفاده از خطوط و انحنا ها این طرح ها را ایجاد می کنند . کاغذ دیواری های کلاسیک جز طرح هایی است که هیچ وقت از مد نمی افتد و همیشه جلوه خود را حفظ می کند. این طرح ها تقریبا جلوه ای رسمی دارند و به همین دلیل مهم ترین کاربرد آن ها در منازل و محیط هایی است که دکوراسیون داخلی مجللی ندارند و بیشتر مورد پسند و مناسب افرادی است که زیاد به دنبال تنوع نیستند و یا از جنبه مالی نمی خواهند که زود به زود در طرح کاغذ دیواری های خود تغییر ایجاد کنند. کاربردی ترین فضا برای این طرح ها، سالن پذیرایی خانه های بزرگ می باشد.

  • کاغذ دیواری با طرح های هندسی :

به طور خاص در مقابل طرح های کلاسیک که خطوطی آرام و منحنی گونه دارند ، طرح های هندسی  و مدرن قرار می گیرد که در این طرح ها از خطوط شکسته و تیز استفاده می شود و یا گل هایی که طراحان استفاده می کنند سایز هایی کاملا نامتقارن و غیر طبیعی دارند و در واقع طرح کلی کاغذ دیواری های مدرن قاعده و نظم خاصی ندارند و قابل پیش بینی نیستند .کاربرد و انتخاب این طرح های کاغذ دیواری بیشتر از سمت جوان ها و افراد تنوع طلب اتفاق می افتد. با توجه به تنوع طرح هایی که در این مدل وجود دارد، از این نوع کاغذ دیواری می توان در اتاق خواب ها و یا سالن های پذیرایی و یا حتی محیط های رسمی استفاده کرد و کاربرد های متنوعی دارند، تنها نکته ی آن انتخاب شماست که طرح های شلوغ و یا ساده را از این نوع انتخاب کنید و ببینید که کدام نوع حس خوشایند تری را برای شما ایجاد می کند .

  • کاغذ دیواری داماسک :

به این طرح از کاغذ دیواری اصطلاحا طرح های داماس نیز گفته می شود و می توان این طرح ها را در دسته بندی طرح های کلاسیک قرار دارد.

این طرح ها را معمولا افراد را به یاد گذشته ها می اندازد، درست همان جایی که در دهه های ۵۰ شمسی این نوع طرح ها ابداع شد و یاد آور خانه هایی از همان دوران است .

در کاغذ دیواری های داماسک، در واقع یک طرح کلاسیک از یک گل وجود دارد که با نظم خاصی در تمام سطح کاغذ دیواری تکرار و پخش می شود و دلیل اصلی که به این نام شناخته می شوند همین است چرا که داماسک در واقع پارچه هایی هستند که طرح متقارن و تکراری دارند .

کاربرد این نوع طرح ها در سالن های پذیرایی، سالن انتظار هتل ها و به طور کلی فضاهایی با مساحت بالا است زیرا گل هایی که در این طرح ها انتخاب می شود معمولا گل هایی با سایز بزرگ دارند که باعث می شوند فضا کوچک تر دیده شود پس استفاده از آن ها در محیط هایی که به خودی به خود کوچک هستند توصیه نمی شود .

  • کاغذ دیواری با طرح پوستری :

این نوع کاغذ دیواری ها با آن چه که در ذهن شما از کاغذ دیواری وجود دارد متفاوت است و ایده ای جالب و خاص را مطرح می کند . این نوع از کاغذ دیواری در واقع یک پوستر خاص و با سایز بزرگ  می باشد به طوری که کل فضای دیوار مورد نظر را بپوشاند و یا حتی به طور سفارشی با ابعاد دلخواه شما و طرحی که مناسب برای دکوراسیون داخلی خود در نظر گرفته اید چاپ می شود .

کاربرد این نوع از کاغذ دیواری ها در فضاهای بزرگ می باشد و باید فقط بر روی یک دیوار استفاده شود تا بتواند جلوه خودش را ایجاد کند. کاغذ دیواری های پوستری معمولا بر روی دیوار هایی با متراژ بالا و حدود چهار متر و یا بیشتر نصب می شود.

از مزایای این نوع کاغذ دیواری می توان به این اشاره داشت که شما هر طرحی که بخواهید روی آن چاپ می شود و کاملا قابلیت شخصی سازی دارند اما از معایب آن تکراری شدن و خسته کننده بودن این کاغذ دیواری ها است و توصیه اکید طراحان دکوراسیون داخلی عموما این است که این پوستر ها در اتاق ها و دیوار هایی نصب شوند که  افراد در طول روز رفت و آمد کمی از آن محل دارند .

نوشته‌هاي روزنامه، متن، طرح‌هاي سياه و سفيد، پوست حيوانات و حتي طرح لباس و… همه اين ها مي‌توانند طرح يك كاغذ ديواري اسپرت باشند. اصلا هر طرحي كه شايد براي كاغذديواري شدن بعيد به نظر برسد مي ‌تواند در اين دسته قرار بگيرد.

آن هايي كه دل شير دارند فقط سراغ اين نوع كاغذديواري‌ها مي‌روند چون هيچ كسي به‌طور ختم از پايان كار خبر ندارد. این کاغذدیواری‌ها بيشتر در اتاق خواب و اتاق جوان‌ترها استفاده مي‌شوند اما بعضا كساني كه اهل تنوع هستند و دوست دارند خانه‌شان كمي با خانه‌هاي معمول فرق داشته باشد، حتما در سالن پذيرايي شان هم از اين كاغذها مي‌چسبانند.

حتما به این نکته دقت کنید كه بايد حتما با كاغذهاي ساده تركيب شوند.

  • کاغذ دیواری با طرح های اسپرت:

ایده ­ی خلاقانه­ ی دیگری که در طرح های کاغذ دیواری توسط طراحان این حوزه مطرح شده است، کاغذ دیواری هایی با طرح های اسپرت است که در واقع ایده آن استفاده از متن نوشته های روزنامه ها ، طرح هایی از پوست حیوانات ، طرح لباس ها و یا طرح های سیاه و سفید است. در واقع می توان گفت هر طرحی که در ذهن شماست و خلاقیت شما می تواند آن را به عنوان کاغذ دیواری قبول کند ، در این دسته قرار داده می شود و محدودیتی از لحاظ طرح و ایده در این نوع دسته بندی وجود ندارد. کاربرد کاغذ دیواری با طرح های اسپرت معمولا در اتاق خواب ها و یا اتاق نوجوان ها و جوان ها است چرا که استفاده از این طرح ها نیازمند جرات و هیجان می باشد !

این نوع کاغذ دیواری ها به افرادی که به دنبال تنوع و خاص بودن محیط خود هستند توصیه می شود که این طرح ها حتی می تواند در اتاق پذیرایی نیز کاربردی باشد اما طراحان دکوراسیون داخلی در این زمینه توصیه دارند که این طرح ها حتما در کنار طرح های ساده و به عنوان ترکیبی از هر دو طرح ساده و اسپرت باهم استفاده شود . شما می توانید با انتخاب کاغذ دیواری، درست جایی که همیشه مقابل چشم شما است به هر آن جا که می خواهید سفر کنید، یک طرح منظره، یک طرح آرامش بخش ، یک طرح تاریخی و یا یک طرح خلاقانه که ایده هایی ناب در ذهن شما ایجاد می کند و یا حتی طرح های دیجیتالی که انرژی بخش شما باشد. کاغذ دیواری های دیجیتالی ملموس تر و واقعی تر می توانند باشد و رویا پردازانه هر آنچه که شما می خواهید را می تواند به تصویر بکشد.

  • کاغذ دیواری با طرح ساده :

کاغذ دیواری ها با طرح ساده در واقع شامل هیچ نوع طرحی چه از نوع گل و اسپرت و متن و … نمی شود . در واقع به صورت کاغذ دیواری تک رنگ طراحی شده اند که در برخی از آن ها بافت های ریزی در سطح خود کاغذ به صورت برجستگی و فرو رفتگی ایجاد و طراحی شده است که آن هم فقط از فاصله نزدیک قابل لمس و مشاهده می باشد . کاربرد کاغذ دیواری با طرح ساده در مواردی است فرد نه تمایلی به رنگ آمیزی محیط خود دارد و نه تمایلی به استفاده از کاغذ دیواری هایی با طرح و نقش در محیط و بر روی دیوار های خود ، آن جاست که فرد می تواند به تنهایی این کاغذ دیواری های ساده را انتخاب کند . اما کاربرد اصلی این نوع کاغذ دیواری به عنوان مکمل دیگر کاغذ دیواری ها است، به طوری که طراحان دکوراسیون توصیه می کنند دو دیوار کنار هم که قرار است  بر روی هر دو از کاغذ دیواری استفاده شود ، بهتر است یکی طرح دار بسته به سلیقه خود و دیگری ساده انتخاب شود . بهتر است که بر روی دیوارهایی که در و پنجره در آن ها زیاد وجود دارد ، کاغذ دیواری ساده نصب شود چرا که شکستگی ها و تمام شدن زود به زود طرح ها ، یکنواختی آن ها را از بین می برد و به چشم بیننده نا خوشایند می آید اما در طرح های ساده دیگر این مشکل وجود ندارد و به راحتی می توان به طور تکه تکه بین فاصله­ی درها و پنجره ها آن ها را نصب کرد و همچنان زیبایی خود را داشته باشد و معمولا در این گونه موارد کاغذ دیواری ساده باید به طوری انتخاب شود که متناسب با رنگ و طراحی و ساختار در و پنجره آن محیط باشد . در کنار تمام موارد ذکر شده از طرح و نقش کاغذ دیواری ها این نکته که رنگ این کاغذ دیواری ها به همان اندازه طرح شان موثر است نباید از خاطرتان فراموش شود.

سوالات متداول کاغذ دیواری

_ آیا کاغذ دیواری کردن تمام دیوار های خانه درست است؟

خیر ؛ بهتر است برای تمامی دیوار های خانه از کاغذ دیواری های طرح دار استفاده نشود. با این که تمامی کاغذ دیواری ها طرح دار نیستند اما بعضی از کاغذ دیواری ها رنگ دارند.

_  کاغذ دیواری با طرح های بزرگ برای اتاق کوچک چگونه میشود؟

کاغذ دیواری طرح دار بزرگ در اتاق های کوچک ، المانی غیر قابل انتظار است. این نوع کاغذ ديواری یک اتاق کوچک به عنوان یک سورپرایز خوب و پر جاذبه محسوب میشود.

_ آیا کاغذ دیواری های تیره ، اتاق را کوچکتر نشان می دهد؟

در اکثر اوقات ، بله. اگر چه همیشه مطلوب نیست که یک اتاق را بزرگ نمایش دهید. گاهی اتاقهای بزرگ نیاز به رنگ تیره دارند تا آنها را راحت تر نشان بدهد.

– هزینه نصب کاغذ دیواری جدا محاسبه میشود ؟

بله هزینه ی نصب با نصاب بوده و جدا پرداخت میشود .
_ رول کاغذ دیواری چند متر میباشد؟

هر رول کاغذ دیواری عرض های مختلفی دارد . عرض ۵۰cm , 70cm , 1m وجود دارند که به ترتیب ۵ متر مربع ، ۷متر مربع و ۱۵ متر مربع دیوار را میپوشانند.

_ مدت زمان نصب کاغذدیواری چقدر است ؟

مدت زمان نصب هر رول کاغذ دیواری ۱۰ دقیقه طول میکشد.

بازگشت به بالا