سقف

کدام مصالح برای سقف شیروانی مناسب تر است؟

در بین انواع بام های ساختمان ، سقف های شیروانی همیشه از محبوبیت خاصی برخوردار بوده اند که توجه بسیار زیادی را به خود جلب می نماید. ریشه پیدایش این نوع سقف ها در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی بوده است ، ولی امروزه در بیشتر مناطق از این سقف های زیبا و جذاب استفاده می کنند.

از طرف دیگر انتخاب مصالح مناسب جهت سقف علاوه بر حفاظت ساختمان شما ، می توانند سبک منزل تان را مشخص و یا حتی تعریف کند.
یک ساختمان بدون سقف فقط چهار دیوار است. اگر در حال ساختن خانه ای جدید می باشید ، نوع متریال سقف بر اساس مجموعه پلان و توسط معمار یا طراح منزل تان با مشورت شما تعیین خواهد شد. ممکن است رنگ هم به همین روش مشخص گردد.

شما باید پیش از هر چیز دیگری نوع متریال را تعیین نمایید ، زیرا که انواع مصالح سقف وزن های متفاوتی دارند و بار آن ها باید توسط مهندسان در محاسبات سازه ای ساختمان لحاظ گردد.

در پروژه بازسازی منزل و یا سقف ، اگر وزن متریال سقف جدید ، بیشتر از سقف قدیمی باشد امکان دارد که هزینه زیادی را برای شما در پی داشته باشد.
هر یک از مصالح مختلف سقف ، مزایا و معایبی را دارند ولی یک چیز در آن ها مشترک می باشد.

اینکه تمامی مصالحی که در این مطلب به آن ها پرداخته شده است ، اگر به درستی طراحی شوند و در شرایط محیطی مناسب نصب گردند ، وظیفه خود را که حفاظت از ساختمان شما می باشد را به درستی انجام خواهند داد.

از آنجایی که انواع مصالح سقف کم و بیش قابلیت انجام وظیفه محافظت را دارند ، طرح و سبک گزینه های متفاوت یه موضوع کلیدی برای شما و معمارتان خواهد بود. مصالح خاص سقف با سبک های خاص تطابق تاریخی خوبی دارند.

امروزه تعداد گزینه های موجود بیش از همیشه می باشد و به همین علت انتخاب در بین گزینه ها مشکل می شود. ولی با کسب آگاهی در خصوص گزینه ها و اولویت بندی ویژگی هایشان شما خواهید توانست یک انتخاب رضایت بخش داشته باشید.

سقف کامپوزیت یا آسفالتی:

آسفالت ترکیبی معمول ترین متریال سقف مورد استفاده در ایالات متحده می باشد. این نوع متریال نسبتا ارزان با قابلیت نصب آسان است که توسط بسیاری از شرکت ها در انواع رنگ ها و سبک ها تولید می گردد.

تایل های سقف بتنی:

تایل های بتنی مشخصات مشابهی با تایل های سفالی دارند. آن ها مقاوم هستند و می توانند شکل سفال را با هزینه ای بسیار کمتر تکرار نمایند.

تایل های سقف سفالی:

سفال یک متریال سقف قدیمی و همچنین عالی با حس جهان باستانی می باشد. سفال شکننده و گران است ، ولی یک گزینه بسیار خوب و دلچسب برای بسیاری از سبک های قدیمی منازل است.

سقف شیروانی با سنگ لوح:

تایل سنگ لوح متریالی مقاوم و زیبا می باشد که به سقف منزلتان یک نمای طبیعی خواهد بخشید که تکمیل کننده خیلی از سبک ها است. با اینکه این نوع سقف گران است ولی از زیبایی طبیعی و دوام بالایی برخوردار می باشد.

سقف شیروانی با توفال چوبی:

این نوع سقف دیگر مانند گذشته پر طرفدار نمی باشد و درجه اشتعال آن از دیگر مصالح کمتر است. با این وجود هنوز برخی ظاهر تاریخی آن را دوست دارند و همچنین کار کردن با این متریال آسان می باشد. این نوع متریال ، خاصیت عایق بودن را نیز دارا می باشد.

سقف فلزی:

این نوع سقف با خطوط صاف و جلوه فلزی اش بر خلاف بقیه ، ظاهری شیک و امروزی دارد و همانند دیگر مصالح در رنگ ها و سبک های متنوعی موجود می باشد.

سقف های فلزی با طرح مدرن به خوبی هماهنگ می شوند و می توانند حسی امروزی به سبک های قدیمی تر بدهند. این نوع متریال تا حدودی گران است ، ولی میزان کارایی بالایی را دارد.

سقف کاذب کناف:

یکی از ناب ترین نوع سقف کاذب که به تازگی پا به عرصه رقابت گذاشته است ، سقف کاذب کناف می باشد که هم به صورت دیوار کناف و هم به صورت سقف کاذب کناف اجرا می گردد و این نوع سقف طرفداران بسیاری را دارد. سقف کاذب کناف نوعی از صفحه های دارای روکش گچی می باشند که گاها با روکش های چوبی و دیگر روکش ها نمای فوق العاده زیبایی را به ساختمان شما می دهد.

سقف کاذب کناف و همچنین دیوار جدا کننده ( یا همان تیغه ) کناف مصالح فلزی یکپارچه گالوانیزه می باشند که صفحه های روکش دار گچی و همچنین سیمانی را بر روی آن ها پیچ می نمایند و درز مابین صفحه ها را با بتونه درز گیری پر شده و سطح های صافی به وجود آمده رنگ آمیزی می شوند.

دیوار کاذب کناف بسیار سبک می باشد که در مقایسه با دیوارهای معمولی حدود پانزده برابر سبک تر هستند. که این مورد در هنگام زلزله بسیار مفید می باشد.

مزایای سقف کاذب کناف:

۱- نصب بسیار آسان و در مدت زمانی کوتاه
۲- ظاهر و نمای بسیار زیبا
۳- دسترسی بسیار آسان به فضای تاسیساتی
۴- حذف شدن عملیات رنگ آمیزی
۵- قابلیت و امکان تعمیر ساده و اسان و در مدت زمانی کوتاه
۶- تنظیم نمودن حالت آکوستیکی فضا

از دیگر مزیت های سیستم سقف کاذب کناف می توان به انعطاف پذیری معماری بالا و همچنین ساخت سقف های معلق تزیینی ( دکوراتیو ) و بدون نیاز به پیش بینی آویز ( مانند سقف های کاذب با مصالح بنایی ) اشاره نمود.

ارسال دیدگاه